North Canberra-Gungahlin Athletics Club has been conducting the event on the shores of Lake Ginninderra for over 20 years, We offer a great opportunity for young athletes to have a bit of fun, maintain their fitness over winter, and also compete for points for their school. Mums, Dads siblings and friends are welcome to make it a family fitness session.

The 2014 North-side Schools Cross-country season will commence on Sunday 27th April and continue through until 17th August. This year's information sheet, which contains a registration form and calendar for the season, is available as a pdf file.

Revised 10 June

Race distances vary each week and according to age:
U5s: 800m or 1km
U7s: 800m or 1km
U9s: 800m, 1km or 1.5km
U11s: 1km, 1.5mk or 2km
U13s: 2km or 3km
U15s upwards: 2km, 3km or 4k/5km.

Each Sunday an 'early birds' race is held at 8:50am for those athletes who have to rush off to other commitments, then the age group races are conducted between 9am and 9:30am. Features of our competition are:

* athletes can run for fun, fitness or build on training for Cross Country ACT Team selection
* awards for place-getter, top points scorers and most improved at end of season championships
* parents and teachers and fun runners can run last event each week
* perpetual trophies for winning schools in each age group from under 7 up to under 19 for both boys and girls
* weekly results are posted to the North-side Schools Cross-Country blog .

Fees: A season registration costs only $20 per athlete or $50 for a family of 3+, with a casual fee of $5 for those wanting to give it a go on the day.
Where: McDermott Place at Lake Ginninderra on Sunday 27th April from 8:30 onwards - register and compete in a fun run at 9am.
Registrations are also taken each competition day during the season.

For further information, contact: Dianne Calvert m: 0413 221 988 e: dcalvert@grapevine.net.au

Results 2012
The following was originally published August 20, 2012 at http://nssxcountry.tumblr.com/post/29824858977

NSCC Championships & Pointscore 2012:

Medal AGE GROUP ATHLETE’S NAME
Gold U5 Girls Ava Rollason
Silver U5 Girls Lena Thompson
Bronze U5 Girls Emily Pine

Gold U7 Girls Olivia Maron
Silver U7 Girls Paige Jagoe-Shaw
Bronze U7 Girls Keira Mapley

Gold U9 Girls Amelia Dixon
Silver U9 Girls Bella Hiskins
Bronze U9 Girls Holly Mapley

Gold U11 Girls Olivia Martin

Gold U13 Girls Elizabeth Henderson
Silver U13 Girls Emily Clay
Bronze U13 Girls Yankenah Samura

Gold U15 Girls Annika Morling

Gold Open Female Jennifer Bryant

Gold U5 Boys Lewis Harding

Gold U7 Boys Andrew Camp-Liddiard
Silver U7 Boys Joshua Robards

Gold U9 Boys Zach Maron
Silver U9 Boys Ethan Rolason
Bronze U9 Boys Ethan Robards

Gold U11 Boys Harry McGurgan
Silver U11 Boys Douglas King
Bronze U11 Boys Jack Witchalls

Gold U13 Boys Zachary Liddiard
Silver U13 Boys Luke Schemen-Rogers
Bronze U13 Boys Matthew King

Gold U15 Boys Luke McMahon
Silver U15 Boys Daniel Harding
Bronze U15 Boys Rhys McMahon

Gold U17 Boys Lachlan Calvert

Gold Open Male Bill Henderson

Perpetual trophy:
U7 Girls Latham Primary
U7 Boys St John the Apostle Primary
U9 Girls Telopea Park Primary
U9 Boys Latham Primary
U11 Girls Aranda Primary
U11 Boys Aranda Primary
U13 Girls Hawker Primary
U13 Boys St John the Apostle Primary
U15 Boys Canberra High
Leading Primary Aranda Primary